Metafory kognitywne

14 lutego klasa 1LO po raz kolejny uczestniczyła w warsztatach organizowanych w ramach Miesiąca Języka Ojczystego. Zajęcia pn. Metafory kognitywne w życiu codziennym poprowadziły p. Kamila Geodecka i p. Weronika Sikora.
Uczniowie otrzymali solidną dawkę wiedzy  na temat kognitywnego ujęcia metafor wg George’ Lakoffa i Marka Johnsona. Następnie na przykładach z frazeologii życia codziennego oraz tekstów literackich dowiedzieli się, jak metafory rządzą ludzkim postrzeganiem rzeczywistości. Centralnym punktem warsztatów było odkrywanie przez uczniów, jakie konkretne ludzkie doświadczenia stały się źródłem różnych metafor. Grupa rozszerzona, jak na rozszerzenie z polskiego przystało, poprosiła o dodatkowe zestawy zadań. Ale i podstawa spisała się świetnie. Tak trzymać!