Warsztaty językowe w Collegium Novum UJ

28 lutego 2018 r. w ramach zajęć z języka polskiego cała nasza klasa wraz z Panią mgr Joanną Gaweł udała się na warsztaty językowe. Przed rozpoczęciem zajęć zwiedziliśmy Wydział Polonistyki UJ na ul. Gołębiej 18 i 20. Same warsztaty odbywały się w budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie również mieliśmy okazję poznać historię uczelni i zwiedzić tę część UJ. Warsztaty językowe odbywały się w najbardziej reprezentacyjnej sali Collegium Novum. 

Zajęcia składały się z trzech części. W pierwszej z nich mogliśmy wysłuchać przemówień uczniów gimnazjów i liceów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Była to niezwykła okazja, aby dowiedzieć się, co na temat wolności sądzą nasi rówieśnicy oraz zastanowić się, co my byśmy powiedzieli, będąc na ich miejscu. W drugiej części zajęć wysłuchaliśmy wykładu jednej ze studentek polonistyki. Temat obejmował zagadnienia związane z powieścią Witolda Gombrowicza pt. Ferdydurke. Chociaż ten utwór jeszcze przed nami, wykład należał do bardzo interesujących. Ostatnia część warsztatów obejmowała prezentację opracowaną przez studentki, które zaprezentowały historię Uniwersytetu Jagiellońskiego i zachęcały do studiów w tym miejscu. Uczestniczyliśmy także w ogłoszeniu wyników, z których dowiedzieliśmy się, kto przeszedł do finału konkursu. Byliśmy również obecni na wręczaniu nagród i wyróżnień.

Udział w warsztatach uważam za bardzo ciekawe i twórcze doświadczenie. Poznaliśmy wiele nowych terminów i dowiedzieliśmy się, że studia nie są straszne. Jeżeli będziemy umieli wykorzystać dodatkowe zajęcia, które oferuje nam uczelnia, mogą one stać się dla nas przygodą życia.

I kto wie, może w przyszłym roku ktoś z nas weźmie udział w konkursie…

Natalia Ślęczek