Polska – Japonia. Wymiana młodzieży

Od 21 do 28 grudnia gościliśmy młodzież oraz nauczycieli z Japonii. W ramach wymiany młodzieży uczniowie szkół japońskich byli gośćmi rodzin naszych uczniów. Zobaczyli Kopalnię Soli w Wieliczce, muzeum KL Auschwitz oraz Wawel. Nauczyciele zwiedzali Kraków i okolice oraz uczestniczyli w tradycyjnej góralskiej Wigilii na zaproszenie jednej z orawskich rodzin. Wszyscy uczestnicy wymiany – Polacy oraz Japończycy brali udział w Pasterce odprawianej w Bazylice Mariackiej. Wizyta zakończyła się wspaniałym pokazem tradycji i kultury polskiej w Lipnicy Wielkiej. Pożegnanie odbyło się wśród śpiewów i tańców orawskich, góralskich potraw i kolędowania. Był również kulig z pochodniami i muzyką. W przyszłym roku to my pojedziemy do rodzin japońskich. Wielu młodych Japończyków już po tej pierwszej wizycie deklarowało chęć zamieszkania w Polsce. Podkreślali wyjątkowość polskiej kultury i dużo mówili o naszej gościnności, otwartości. Ogromne wrażenie na japońskich gościach zrobił obraz cudownych rodzinnych więzi, jakich doświadczyli.