Wycieczka klasowa 4a do Łodzi 

13 lutego pojechaliśmy na klasową wycieczkę do Łodzi. Odwiedziliśmy tam Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, gdzie dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat losów dzieci, więzionych w niemieckim obozie dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej. Do obozu trafiały dzieci z terenu całego kraju, także z Krakowa. Bardzo dziękujemy panu Michałowi Hankiewiczowi oraz pani Jolancie Sowińskiej-Gogacz za ważną lekcję pamięci o męczeństwie naszych rówieśników. W czasie wycieczki odwiedziliśmy również Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w którym spotkaliśmy się z rabinem Łodzi, panem Dawidem Szychowskim. Rozmowa z nim była dla nas, młodzieży z katolika, źródłem ciekawych przemyśleń. Centrum Dialogu usytuowane jest w Parku Ocalałych, o którym niezwykle ciekawie opowiadał nam pan Michał Adamiak. W parku sadzone są drzewa symbolizujące osoby, a tak naprawdę całe rodziny, pochodzące z Łodzi, a ocalałe z wojny.   

Dziękujemy także ks. dr Pawłowi Gabarze, który jako mieszaniec Łodzi pokazał nam jej najciekawsze miejsca, w tym zrewitalizowane podwórka przy ul. Piotrkowskiej, fabrykancki pałac Izraela Poznańskiego oraz Manufakturę, obecnie centrum kulturalno-handlowe, kiedyś – zakłady włókiennicze. Wszystkim bardzo dziękujemy za gościnę i otwartość. Wrócimy 🙂


Klasa 4a z wychowawczynią