Wystawa upamiętniająca Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin poety

Po omówieniu utworów C. K. Norwida na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy 3A przygotowywali prace projektowe mające na celu upamiętnić tego poetę w 200. rocznicę jego urodzin i tym samym wpisać się w różne inicjatywy podejmowane w tym celu w roku 2021, ogłoszonym Rokiem Norwida.

Prace mają różną formę: plakatu, komiksu, kolażu, etiudy teatralnej, filmu. Z tych właśnie prac powstała w szkole wystawa. Każda z prac jest opatrzona krótką informacją o autorkach i autorach oraz treści danego projektu. Gorąco zachęcamy do obejrzenia prac, są niezwykle kreatywne, profesjonalnie przygotowane i w związku z tym naprawdę warte zachwytu. 

Tytuł pracy: Czarne kwiaty

Autorki: Zofia Bernacka, Weronika Kozanecka

Makieta instalacji plastycznej, zainspirowana głównie wierszem Czarne kwiaty Cypriana Kamila Norwida oraz faktami z życia tego poety.

Utwór Czarne kwiaty jest opisem uczuć towarzyszących autorowi, będącemu świadkiem chorób prowadzących do śmierci jego przyjaciół. Podmiot liryczny wiersza uświadamia nam, że śmierć jest nieuchronna i nie można jej zapobiec.

Podstawą instalacji jest kształt Polski ze względu na patriotyczną postawę poety. W różnych swoich dziełach przywoływał temat ojczyzny i tęsknoty do niej. Kolejnym elementem projektu są tytułowe czarne kwiaty, które mają przypięte nazwiska bliskich Norwidowi osób.

Pomiędzy nimi znajdują się tabliczki, które po jednej stronie przedstawiają cytaty z utworów Norwida, natomiast po drugiej stronie – ciekawostki z życia poety.

Tytuł pracy: Za maskami

Autorki: Bogumiła Nalepa, Aleksandra Skrzypek, Joanna Surga

Plastyczna ilustracja wiersza Cypriana Kamila Norwida Po balu

Symboliczny wymiar mają zarówno kolorystyka plakatu, sposób przedstawienia postaci, zwłaszcza ich twarzy, jak i oszczędność w prezentowaniu elementów graficznych. Wszystkie wskazane elementy odzwierciedlają przekonania autora na temat rzeczywistości, w której żyjemy, łączących nas relacji, prezentowanych przez nas zachowań i postaw.

Tytuł pracy: Czwarty wieszcz

Autorki: Julia Dyrga, Anna Haja, Mira Miarczyńska, Julia Romaniewska

Makieta pomnika Cypriana Kamila Norwida. Przedstawia go jako czwartego wieszcza, za którego nieoficjalnie jest uznawany przez badaczy polskiej literatury. Czwarte miejsca zasygnalizowane jest poprzez podium, na którym stoi figura poety, podpisane rzymską cyfrą cztery, oraz czerwoną szarfę. Pomnik ma podkreślać niezwykły talent poety i jego wpływ na polską literaturę. 

Tytuł pracy: Życie w kolażu

Autorzy: Bartłomiej Barański, Oliwia Janicka, Wiktoria Kijowska, Pola Metelska

Praca to krótka historia Cypriana Kamila Norwida przedstawiona w formie kolażu, obrazująca najważniejsze momenty z życia poety, takie jak jego sławne podróże po Europie czy wielką, lecz nieodwzajemnioną miłość. Liść laurowy widniejący w lewym dolnym rogu pracy nawiązuje do tytułowania Norwida mianem czwartego wieszcza narodowego. W naszej pracy odnajdziecie wiele symbolicznych elementów, dlatego zachęcamy do samodzielnej interpretacji.

Tytuł pracy: Bez twarzy

Autorzy: Dominik Dymacz, Bartłomiej Jaszczak, Tymoteusz Kołtowski

Komiks, tworzony w grafice wektorowej, przedstawia wybrane fakty z życia Cypriana Kamila Norwida.

Legenda komiksowa

1.     Nauka. Uczył się w warszawskim gimnazjum, ale przerwał naukę, nie kończąc piątej klasy i zaczął uczęszczać do prywatnej szkoły artystów malarzy. Studiował ten kierunek także w Krakowie.

2.    Podróż do Włoch i nieszczęśliwa miłość. W 1844 r. Norwid zamieszkał w Rzymie. Spotkał tam Marię Kalergis, w której się zakochał. Okazało się, że jego wybranka nie bierze go jednak na poważnie. 

3.    Więzienie. Poeta został aresztowany w Berlinie pod zarzutami udziału w rewolucji. Podczas wyroku nabawił się głuchoty.

4.    Stany Zjednoczone. Norwid wyemigrował do Stanów Zjednoczonych dzięki radzie hrabiego Władysława Zamoyskiego. Powrócił do Polski, gdy dowiedział się o wybuchu wojny krymskiej.

5.    Londyn. Norwid podczas pobytu w Londynie utrzymywał się z prac artystycznych.

6.    Spotkanie z wielkimi Polakami. Podczas pobytu w Paryżu w latach 1849-1852 Norwid spotkał Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina. Podczas Wiosny Ludów Norwid udał się do Rzymu, gdzie spotkał Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego.

7.    Pogrzeb Mickiewicza. Cyprian Norwid uczestniczył w pogrzebie Mickiewicza. Napisał wiersz Duch Adama i skandal o podejrzeniach, że Mickiewicz nie umarł śmiercią naturalną, ale go otruto.

8.    Bieda. Ostatni okres życia poeta spędził w przytułku jako pensjonariusz Domu św. Kazimierza na przedmieściach Paryża.

9.    Śmierć. Umarł w Paryżu 23 maja 1883 roku. Został zapomniany po śmierci, jego twórczość została doceniona dopiero w okresie Młodej Polski.

Tytuł pracy: Marionetki

Autorki: Anna Kaczanowska, Julia Korzeniowska, Paulina Kosidło, Ewa Sionek we współpracy z Bartłomiejem Barańskim

Teatralno-taneczna interpretacja utworu Marionetki Cypriana Kamila Norwida.
W ramach myśli przewodniej etiudy przeplatają się wątki osobistej historii podmiotu lirycznego, w której zmagają się człowiek i marionetka, oraz kwestie dotyczące jego stosunku do świata, świata-teatru, w obliczu narzuconych mu ról. Śpiewa Czesław Niemen.

Obejrzyj etiudę teatralną:

Tytuł pracy: Cztery Młode Dusze i poezja Czwartego Wieszcza

Autorki: Weronika Mazur, Zuzanna Niedziela, Anna Sadowska, Maria Ziarkowska

Filmowa interpretacja Larwy Cypriana Kamila Norwida, czyli kilka amatorskich kadrów o sile materializmu, ludzkiej fasadzie i konfrontacji szczerości z chciwością i obłudą.

Obejrzyj film: