Rekolekcje adwentowe

W dniach 4 – 6 grudnia w naszej społeczności szkolnej przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe, które prowadził Duch Święty poprzez posługę O. Pawła Kaczmarka OSPPE. W pierwszym dniu – na konferencji – usłyszeliśmy o tym jak ważni jesteśmy dla Boga, który dla nas stał się człowiekiem. Potrzeba tylko otwierać swoje serce na Jego nieustanną obecność. Mogliśmy też sami porozmawiać z Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie i oddać Mu wszystkie nasze troski, obawy, lęki…

Drugi dzień był jeszcze bardziej obfity w wydarzenia – wzięliśmy udział w pokazie filmu “Jonasz” teatru EXIT oraz spotkaniu z aktorami i twórcami teatru. Było to niesamowite doświadczenie działania Pana Boga poprzez kruchość drugiego człowieka. Spotkanie to było uświetnione również deklamowanymi wierszami i świadectwami tego, co nas poruszyło. Mogliśmy rzeczywiście dotykać Pana Boga obecnego w drugim człowieku.

Trzeciego dnia – na zakończenie rekolekcji – spotkaliśmy się na wspólnej Eucharystii, podczas której Ojciec Paweł podzielił się z nami swoją miłością do Matki Bożej. To właśnie Ona może pomóc każdemu z nas stawać się coraz bardziej podobnym do Chrystusa. To w Jej Sercu możemy przeżywać nie tylko liturgię, ale też każde wydarzenie codziennego życia. Modliliśmy się więc o to, abyśmy mieli na co dzień postawę Maryi, wyrażonej poprzez przyjmowanie i rozważanie w Sercu słów Pana. Nawet, gdy w tym momencie nie rozumiemy tego, co się dzieje, kiedyś zobaczymy wielkość Bożego planu wobec nas – tak jak Ona – jeśli będziemy posłuszni natchnieniom Ducha. W nabywaniu tej postawy może nam być przewodnikiem malutka książeczka “Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Grignon de Montfort.