Grudniowe warsztaty historyczne na UP JPII

7 grudnia około dwudziestoosobowa grupa naszych pierwszoklasistów już po raz trzeci wzięła udział w co miesięcznych warsztatach historycznych na Uniwersytecie Papieskim. Organizatorzy z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wręczyli uczniom pierniki. Po złożeniu życzeń, wykład pt. „Emblematy jako forma przekazu semantycznego w czasach nowożytnych” wygłosiła charyzmatyczna pani dr hab. Lucyna Rotter. Następnie uczniowie obejrzeli pokaz tańców staropolskich w strojach szlacheckich zaprezentowany przez Zespół Tańca Historycznego „Kontredans”. Zespół porwał do tańca widownię i nauczył kilku figur poloneza, który został wspólnie odtańczony. To był jednak dopiero początek atrakcji przygotowanych dla naszych uczniów. W dalszej części warsztatów udali się do Muzeum Narodowego. Temat kultury szlacheckiej i sarmatyzmu został im przybliżony w czasie zajęć i zwiedzania ekspozycji w Galerii Rzemiosła Artystycznego. Z kolei sylwetki wielkich wodzów poznali dzięki warsztatom na ekspozycji Broń i Barwa. Na zakończenie, już tradycyjnie, uczniowie zostali zaproszeni na obiad.

Tydzień później, 14 grudnia, grupka naszych drugoklasistów także po raz trzeci wzięła udział w warsztatach historycznych. Oni również otrzymali świąteczne upominki od organizatorów. Wykład pt. „Kaznodzieja królów w epoce symboli” wygłosiła mgr Magdalena Ficoń. Po wykładzie uczniowie  zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Następnie zwiedzili siedzibę Arcybractwa Miłosierdzia, m.in. zwykle niedostępny dla zwiedzających skarbiec i salę portretową. Na koniec warsztatów uczniowie stworzyli projekt własnego emblematu.